Haberler » ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI MURAT KURUM SİVAS’TA

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum çeşitli ziyaretler ve programlara katılmak üzere Sivas'a geldi. İlk olarak Valiliği ziyaret eden Bakan Kurum daha sonra Belediye’yi ziyaret etti. Valilik ziyaretinde bir basın açıklaması yapan Kurum, Sivas’a yapılacak devlet yatırımları hakkında bilgi verdi.

İKİNCİ ÜNİVERSİTE
“Sivas’ın 50-100 yılını planlayacak önemli projelerin hayata geçireceğiz” diyen Kurum, ikinci üniversitenin Kurt Deresi mevkiinde kurulacağı bilgisini verdi. 400 dönüm arazi üzerine kurulacağını dile getiren Kurum, ayrıca okullar bölgesinde atıl durumda olan yapının da yeni kurulacak üniversiteye tahsis edildiğini söyledi.

ORDUEVİ KÜTÜPHANE OLACAK
Kent merkezindeki ordu evinin eski dikimevi yerine yapılan binaya taşınma sürecinin tamamlandığını söyleyen Bakan Kurum, buradaki tarihi yapının kütüphane olarak tahsis edileceğini belirtti.

MİLLET BAHÇESİ İHALESİ YAPILDI
Yeni 4 Eylül Stadyumu karşılığında TOKİ’ye devredilen 53 bin metrekare araziye ‘Millet Bahçesi’ yapılacağını kaydeden Bakan Kurum, “Bu arazinin Millet Bahçesi olarak projesi hazırlandı ve bugün TOKİ tarafından ihalesi gerçekleştirilecek” dedi. Kurum ayrıca 70 bin metrekarelik eski Numune Hastanesi arazisinin de ‘Millet Bahçesi’ yapılacağını ve içerisinde yürüyüş yolları, bisiklet yolları, millet kıraathaneleri ve yeşil alanlar olacağını dile getirdi.

BELEDİYE NİKÂH SALONU
Bakan Kurum, eski stadyum yerine yapılacak olan ‘Millet Bahçesi’ yanına ise yeni bir nikâh salonu yapılacağını belirtti.

KENTSEL DÖNÜŞÜMLER
Kurum; “Kentsel dönüşümler vatandaşların rızası gözetilerek yapılacak. Sivas da Eski Sanayi ve Esentepe kentsel dönüşümleri planlama safhasına geldi. Esentepe’ye 600 adet rezerv konut yapılacak. Konutlar şehir mimarisine uygun ve yatay mimari ağırlıklı olacak. Burada maksat mahalle kültürünü yaşatmak… Hak sahibi vatandaşlarımız ister kendi yerlerinden isterlerse de bu yapılacak olan rezerv alanından ev talep edebilecek.” dedi.

KENT MEYDANI ÇEVRE DÜZENLEMESİ VE AYDINLATMA
Tarihi Kent Meydanı’nın eşsiz bir güzelliğe sahip olduğuna vurgu yapan Kurum, meydandaki binaların cephe düzenlemelerinin yapılacağını söyledi.

Kurum ayrıca İstasyon ve Atatürk Caddelerinin de tarihi yapılara uygun bir şekilde düzenlemeye dâhil edileceğini belirtti. Bu kapsamda bakanlık olarak 4 milyon destek gönderildiğini belirten Bakan Kurum, belediye tarafından sokak sağlıklaştırması ve aydınlatma ihalelerinin yapıldığına dikkat çekti.

Ardından Belediye'yi ziyaret eden Bakan Kurum’u, Belediye Başkanı Sami Aydın ve Başkan yardımcıları karşıladı. Başkanlık makamına geçen Bakan, Başkan Aydın’dan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Bakan Kurum’a Milli Savunma Komisyon Başkanı İsmet Yılmaz, Milletvekili Semiha Ekinci, AK Parti Belediye Başkan Adayı Hilmi Bilgin ve Vali Salih Ayhan eşlik etti.

10 yıllık hizmet süresince yapılanları özetleyen Başkan Aydın, altyapı ve üst yapıda birçok hizmetlerin yapıldığını belirtti. Kişi başına düşen yeşil alan miktarının 0,5 metrekareden 7 metrekareye çıkarıldığını söyleyen Aydın, “İnşallah bizden sonra da Hilmi Bilgin kardeşimiz bu hizmetlerin daha fazlasını yapacak” dedi.

Başkan Aydın’a yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Sami Başkanımız 10 yıllık hizmet süresinde Sivas’ın çehresini değiştirdi. Altyapı anlamında üstyapı anlamında, meydan düzenlemeleri olsun trafik düzenlemeleri olsun birçok proje hayata geçirdi. Sivas’ımızı bu noktaya getirmek için gece gündüz demeden var gücüyle çalıştı. Kendisine teşekkür ediyorum. İnşallah 31 Mart’tan sonra da bayrağı devralacak olan Hilmi Bey bu çalışmaların devamını getirecek. Sami başkanımız kişi başına düşen yeşil alan miktarını 1 metrekareden 7 metrekareye çıkardı. Hedefimiz 2023 yılına kadar tüm Türkiye’de bu oranın 15 metrekareye çıkması” dedi.

Belediye ziyaretinin ardından Atatürk Caddesi’ndeki esnafları ziyaret eden Bakan Kurum, esnaflarla sohbet etti.

BAKAN KURUM YAMAÇ EVLERİNİ İNCELEDİ
Esnaf ziyaretinin ardından Paşabahçe Mesire Alanına geçen Bakan Kurum, burada Belediye tarafından yapımı tamamlanan ve kamuoyunda Hobbit Evleri olarak büyük beğeni kazanan Yamaç Evleri Projesini inceledi.

Daha sonra Bakan Kurum ve beraberindekiler Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından Divriği, Zara ve Akıncılar ilçelerinde yapımı tamamlanan 843 adet konutun anahtar teslim törenine katıldı.
1.JPG 27.02bakan1.JPG 27.02bakan2.JPG 27.02bakan3.JPG 27.02bakan4.JPG 029A8452.JPG 029A8515.JPG 029A8560.JPG 029A8578.JPG 029A8623.JPG 029A8652.JPG 27.02bakan5.jpg 27.02bakan6.jpg 27.02bakan7.jpg 27.02bakan8.jpg
Haber Başlıkları
İL PROTOKOLÜ AQUA PARKI GEZDİ
'OKUMAYI SEVEN GELSİN' KİTAP KAHVESİ AÇI...
AYDIN; “ÇOK GÖREVDE KALMAK DEĞİL, İZ BIR...
BAKAN VARANK'TAN BAŞKAN AYDIN'A ZİYARET
TAVRA DERESİ'NİN SUYU ARITMA TESİSLERİNE...
CUMARTESİ PAZARI, BÖLGE OTOPARKI VE ÇOK ... -2GxN-Kq5N8
BAKAN YARDIMCISI YERLİKAYA’DAN AYDIN’A Z...
ÇETİNDAĞ; “SİVAS’A EŞSİZ HİZMETLER YAPTI...
EKEN; “7 BİN ÜYEMİZ ADINA SİZE ÇOK TEŞEK...
AHMET TURAN GAZİ HANIMLAR KÜLTÜR MERKEZİ... Fz4GOAOqisQ
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN
ADALET BAKANI GÜL BELEDİYE'Yİ ZİYARET ET...
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI MURAT KURUM S...
ÖZBELSAN'IN YENİ İDARİ BİNA VE TESİSLERİ...
ÖZYÜREK; “YİĞİDİ ÖLDÜR, HAKKINI VER"
3 YILDA 700 METRUK BİNA YIKILDI
MECNUN BAŞKANDAN TEŞEKKÜR ZİYARETİ wxT0b2NasF0
MAHALLE SAKİNLERİNDEN BAŞKAN AYDIN’A TEŞ... kEOZQ2vpBDY
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN MİTİNGLERİ SİVAS'T...
VALİ AYHAN’DAN BAŞKAN AYDIN’A ÖVGÜ DOLU ... dU-iHWqgyno
TÜNELE BAŞKAN AYDIN'IN İSMİ VERİLDİ
ÖZBELSAN'IN YENİ TESİSLERİ HİZMETE GİRDİ
RTE BULVARI’NDAKİ KÖPRÜ PROJESİ TAMAMLAN... K_o9NNyc3NE
BAŞKAN AYDIN'IN ULAŞIM PROJELERİ ÖDÜLLEN...
SİVAS TOPLU TAŞIMAYI TERCİH EDİYOR
BASIN, DEMOKRASİLERİN VAZGEÇİLMEZ BİR UN...
BAŞKAN AYDIN GAZETECİLERLE BİR ARAYA GEL...
CUMARTESİ PAZARINDA ÇALIŞMALAR TAMAMLAND... CmrUuiwD0ck
TAVRA DERESİNİN SUYU ARITILACAK Q2EJSd4iTqk
BAŞKAN AYDIN’DAN YENİ YIL MESAJI… Fg_9t-fZqb8
AYDIN: “ÖNEMLİ OLAN HAYIR DUASI ALABİLME... SQ6cN6xfaJs
ASIRLIK KONAK RESTORE EDİLDİ QMJthw-ZohE
HAYALİ HAFİFE ALMAYIN
SİVAS BELEDİYECİLİK ANLAMINDA HARİKULADE...
AQUAPARK’IN 18 OCAK'TA AÇILMASI HEDEFLEN... eo91SNHWOlU
OKUMAYI SEVEN GELSİN
SEYFEBELİ SANAYİ SİTESİ PROJESİ ESNAFA T...
BELEDİYEDEN ŞEB-İ ARUS PROGRAMI
BAŞKAN AYDIN ÖĞLEN YEMEĞİNİ KOYLAN AİLES... 4wZCE7yF2HQ
SİVAS VE PARTİM BENİM EVLADIM GİBİLER
12345678910...
Sosyal medyada Sami AYDIN
www.samiaydin.com.tr - Tüm Hakları Saklıdır © 2014