Haberler » TAVRA DERESİNİN SUYU ARITILACAK

Sivas Belediyesi, Tavra Deresi suyunu Su Arıtma Tesisine deplase etmek için başlattığı 4200 metrelik hattın 3500 metrelik kısmını tamamladı. 4 Eylül Barajı’ndaki su seviyesinin düşmesi sebebiyle, hali hazırda kullanılan Tavra Deresi suyunu da arıtmak için çalışma başlatan belediye, hattın büyük bölümünü tamamladı.

Proje kapsamında Paşabahçe üst kısmında yeni bir terfi istasyonu da inşa edildi. Devlet Su İşleri ile ortak hareket ederek başlatılan çalışma ile hem yaşanması muhtemel su sıkıntısının önüne geçilecek hem de Tavra Deresi’nin suyu arıtılmış olacak.

Bu çerçevede Tavra deresine yeni kurulan terfi istasyonundan başlayarak Paşabahçe Mesire Alanı içerisinden geçerek Askeri bölgenin arkasından Alibaba Mahallesi’nde bulunan İçme Suyu Arıtma Tesisine ulaşacak olan su, arıtıldıktan sonra şehir şebekesine verilecek. Toplamda 11 milyona mal olacak hat çalışmasının ardından suyun sertliğinin düşürülmesi amacıyla da 15 milyonluk bir yatırımla yeni nesil arıtma sistemi kurulacak.

Çalışmaları yerinde inceleyen Belediye Başkanı Sami Aydın, “Paşabahçe’den Arıtma Tesisine uzanan isale hattı çalışmalarını yerinde inceliyoruz. Gördüğünüz gibi baya taşlık bir araziden geçtik. Dolayısıyla çalışmaları aksattı ve uzattı. Binlik çelik boruklarla tavla deresinden suyu alıp arıtma tesisine ulaştırıyoruz. Normalde Sivas’ın su ihtiyacı 30 milyon metreküp barajımızın yıllık kapasitesi ise yaklaşık 40 milyon metreküp ancak son yıllardaki mevsimlerin kurak geçmesi sebebiyle barajımızdaki su yetersiz kalıyor. Dolayısıyla şehrin yarısına barajdan yarısına da ise tavla deresinden su vermek zorunda kalıyoruz. Arıtma tesisimiz kolej deponun olduğu bölgede tavra deresinden verdiğimiz su ise TÜRK-İŞ depo ve Karşıyaka depo. Bu depolardan beslenen hatlara arıtılamadan suyu vermek durumunda kalıyoruz. Bu yüzde de klor kullanmak zorunda kalıyoruz. Klor kullandığımız zamanda suyun kalitesi standarttı sorun olmuyor ama görüntü açısından, damak tadı açısından sorun oluyor. Bunu ortadan kaldırmak adına barajda eksik kaldığı dönemlerde tavla deresinden takviye etmek adına böyle bir çalışmayı başlattık.” dedi.

SUYUN SERTLİĞİ DÜŞÜRÜLECEK
Tavra deresinin suyunun hem sert hem de damak tadına uygun olmadığını belirten Aydın; Bu çalışmayla daha sonraki aşamada ise bu suyun sertliği biraz yüksek olduğu için yaklaşık 33-34 fransız sertliğinde Tavra Deresi’nin suyu. Barajın suyu ise 13-14 Fransız sertliğinde. 2. aşamada ise bu suyun sertliğini düşüren yatırımı DSİ ile birlikte yapacağız. Onunda yaklaşık maliyeti 15 milyon. Toplamda yaklaşık 30 milyonluk bir yatırım söz konusu…” dedi.

BARAJIN SUYU YETERSİZ
Başkan Aydın, “Barajımızın suyu yüzde onlarda yani su miktarımız 3 milyon metre küp. Eğer bu suyu biz kullansak 1 buçuk 2 ayda barajın suyu bitmiş olacak. Bu gerçeklerden yola çıkarak bu çalışmanın şehrimiz adına çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu çalışmamız 3 hafta gibi bir sürede tamamlanmış olacak.” diyerek çalışmanın yaklaşık üç ay gibi bir zaman diliminde tamamlanacağını söyledi.

PUSAT ÖZEN BARAJI 4 EYLÜL BARAJINA BAĞLANACAK
Tavra Deresi’ne yeni yapılan terfi istasyonundaki çalışmaları da inceleyen Aydın, “Tavra Deresi 1000 litre bölü saniye su verecek potansiyele sahip. Bu da Sivas’ın toplam ihtiyacı kadar… Dolayısıyla buda Allah’ın bir nimeti. Buranın her zaman koruma altında olması lazım ve barajda ne zaman su yetersiz olursa buradan ihtiyaç olduğu kadar takviye edilecek. Onunla ilgilide tüm çalışmalar planlandı tamamlandı. İnşallah Sivas yıllar boyu su sorunu yaşamayacak şanslı illerden bir tanesi. İki alternatifimiz var bir de Pusat Barajı’ndan 4 Eylül Barajı’na isale hattı yapılması gerekiyor. Bununla ilgili çalışmaları da başlattık. İnşallah önümüzdeki süreçte de bu çalışmalar takip edilecek. Pusat Özen Barajı 4 Eylül Barajı’na bağlandığı zamanda Sivas hiçbir zaman su sorunu yaşamayacak diye umut ediyoruz.” ifadesini kullandı.
02.01tavra1.JPG 02.01tavra2.JPG 02.01tavra3.JPG 02.01tavra4.JPG 02.01tavra5.JPG tavra deresi kopya.jpg
Haber Başlıkları
İL PROTOKOLÜ AQUA PARKI GEZDİ
'OKUMAYI SEVEN GELSİN' KİTAP KAHVESİ AÇI...
AYDIN; “ÇOK GÖREVDE KALMAK DEĞİL, İZ BIR...
BAKAN VARANK'TAN BAŞKAN AYDIN'A ZİYARET
TAVRA DERESİ'NİN SUYU ARITMA TESİSLERİNE...
CUMARTESİ PAZARI, BÖLGE OTOPARKI VE ÇOK ... -2GxN-Kq5N8
BAKAN YARDIMCISI YERLİKAYA’DAN AYDIN’A Z...
ÇETİNDAĞ; “SİVAS’A EŞSİZ HİZMETLER YAPTI...
EKEN; “7 BİN ÜYEMİZ ADINA SİZE ÇOK TEŞEK...
AHMET TURAN GAZİ HANIMLAR KÜLTÜR MERKEZİ... Fz4GOAOqisQ
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN
ADALET BAKANI GÜL BELEDİYE'Yİ ZİYARET ET...
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI MURAT KURUM S...
ÖZBELSAN'IN YENİ İDARİ BİNA VE TESİSLERİ...
ÖZYÜREK; “YİĞİDİ ÖLDÜR, HAKKINI VER"
3 YILDA 700 METRUK BİNA YIKILDI
MECNUN BAŞKANDAN TEŞEKKÜR ZİYARETİ wxT0b2NasF0
MAHALLE SAKİNLERİNDEN BAŞKAN AYDIN’A TEŞ... kEOZQ2vpBDY
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN MİTİNGLERİ SİVAS'T...
VALİ AYHAN’DAN BAŞKAN AYDIN’A ÖVGÜ DOLU ... dU-iHWqgyno
TÜNELE BAŞKAN AYDIN'IN İSMİ VERİLDİ
ÖZBELSAN'IN YENİ TESİSLERİ HİZMETE GİRDİ
RTE BULVARI’NDAKİ KÖPRÜ PROJESİ TAMAMLAN... K_o9NNyc3NE
BAŞKAN AYDIN'IN ULAŞIM PROJELERİ ÖDÜLLEN...
SİVAS TOPLU TAŞIMAYI TERCİH EDİYOR
BASIN, DEMOKRASİLERİN VAZGEÇİLMEZ BİR UN...
BAŞKAN AYDIN GAZETECİLERLE BİR ARAYA GEL...
CUMARTESİ PAZARINDA ÇALIŞMALAR TAMAMLAND... CmrUuiwD0ck
TAVRA DERESİNİN SUYU ARITILACAK Q2EJSd4iTqk
BAŞKAN AYDIN’DAN YENİ YIL MESAJI… Fg_9t-fZqb8
AYDIN: “ÖNEMLİ OLAN HAYIR DUASI ALABİLME... SQ6cN6xfaJs
ASIRLIK KONAK RESTORE EDİLDİ QMJthw-ZohE
HAYALİ HAFİFE ALMAYIN
SİVAS BELEDİYECİLİK ANLAMINDA HARİKULADE...
AQUAPARK’IN 18 OCAK'TA AÇILMASI HEDEFLEN... eo91SNHWOlU
OKUMAYI SEVEN GELSİN
SEYFEBELİ SANAYİ SİTESİ PROJESİ ESNAFA T...
BELEDİYEDEN ŞEB-İ ARUS PROGRAMI
BAŞKAN AYDIN ÖĞLEN YEMEĞİNİ KOYLAN AİLES... 4wZCE7yF2HQ
SİVAS VE PARTİM BENİM EVLADIM GİBİLER
12345678910...
Sosyal medyada Sami AYDIN
www.samiaydin.com.tr - Tüm Hakları Saklıdır © 2014