Haberler » TAVRA DERESİ'NİN SUYU ARITMA TESİSLERİNE TAŞINDI

Son yıllarda yağışların azalmasıyla birlikte 4 Eylül Barajı'ndaki su seviyesinin düşmesi, Sivas Belediyesi'ni harekete geçirdi. Hali hazırda barajın suyuna takviye olarak kullanılan Tavra Deresi kaynak suyunu da arıtmadan geçirmek için öncelikli olarak Paşabahçe'nin üst kısmına yeni bir terfi istasyonu inşa edildi. Ardından Tavra Deresi kaynak suyu, yaklaşık 5 kilometrelik isale hattıyla İçme Suyu Arıtma Tesisi'ne taşındı. Bu önemli hizmetin açılışı ise 22 Mart Dünya Su Günü'nde gerçekleştirildi.

İçme Suyu Arıtma Tesisi'nde düzenlenen törene Vali Salih Ayhan, Milletvekilleri Mehmet Habip Soluk, Semiha Ekinci, Belediye Başkanı Sami Aydın, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, mahalle muhtarları ve çok sayıda davetli katıldı.

Programın açış konuşmasını yapan Muhtarlar Derneği Başkan Yardımcısı Ahmet Turan Dağaşan, "Sivas'a hizmetleriyle, eserleriyle değer katan Sami Başkanım su sıkıntısını da gidererek Sivas'taki sorunların tamamını çözmüştür. Belediye Başkanımıza hangi mahallede, hangi sokakta sıkıntı varsa ulaştığı anda o sıkıntıları gidermek için tüm ekibiyle birlikte gece gündüz hizmet etti. Başkanımız ve ekibi Sivas'a değer kattı, Sivas'ın imajını değiştirdi. Hizmet ehline verilir. Biz Sami Başkandan bunu gördük ve muhtarlar olarak dedik ki; biz Sami Aydın'ın ismini dağa taşa değil, kalbimize yazdık." ifadelerini kullandı.

Ardından konuşan Devlet Su İşleri 19. Bölge Müdürü İsmail Kaya; "Yıldızdağı'nın temiz ve berrak sularını 4202 metre uzunluğundaki, 1 metre çapında, içi beton, dışı polietilen kaplı borularla son derece modern bir şekilde arıtma tesisimize getirmiş bulunuyoruz. Bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." dedi.

Sivas'ın 2004 yılı Kasım ayı itibariyle su problemini geride bırakan bir il olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Sami Aydın ise; "O güne kadar Sivas'ta haftanın 3-4 günü planlı kesintiler olurdu. Bunun ana sebebi yaklaşık %67'ye varan kayıp ve kaçaklardı. 100 litre su veriyorsunuz, sadece 33 litre su çeşmelerden akabiliyordu. Bu su da doğal olarak yetmiyordu. Çünkü altyapı tamamen tahrip olmuştu. Altyapıda başlattığımız çalışmalarla Kasım ayında bu oranı 67'lerden 45'lere filan çektikten sonra planlı su kesintisi bitti. Ondan sonraki süreçte suyun kalitesini artırmak adına çalışmalar başlattık. Akabinde arıtma tesisimiz devreye alındı. Ancak şehrin tamamı buradan beslenemediği için bir kısım bölgeler arıtılmış su kullanırken, bir kısım bölgelerde arıtılmamış klor katılarak dezenfekte edilen su kullandı. Daha sonra 2015 yılında klor kullanımının alternatifi olan yeni bir sisteme geçtik; hipoklorit sistemi. Bu sistemde doğal tuzdan arıtma yapılıyor. İşletme maliyeti daha ucuz, etkisi klorun bir kaç katı fazla. İl bazında ilk bu sistemi kullanan Sivas. Şuan Sivas kaliteli ve sağlıklı suya kavuştu." şeklinde konuştu.

Şimdilerde 4 Eylül Barajı'ndaki su seviyesinin %3'lere kadar düştüğünü ifade eden Başkan Aydın; "Biz barajdan istediğimiz verimi alamayınca en azından şehrin kalan kısmı da aynı kalite suyu kullansın, diğer taraftan da barajda su seviyesi yetersiz ve düşük olursa vatandaş susuz kalmasın, mağdur olmasın düşüncesiyle Sivas'ın tamamına yetecek 1000 litre/saniye su veriyoruz şehre. Paşabahçe suyunu arıtma tesisine ulaştıralım. Ne kadar ihtiyaç olursa şehrin tamamı arıtmadan geçerek suyu kullansın dedik ve bu çalışmayı başlattık. Diyorlar ki Sivas'ta sular kokulu ve kireçli. Kireç ve koku sadece klordan kaynaklanıyor. Aslında Tavra Deresi'nin suyu yeraltı suyu olduğu için daha kaliteli bir su. Suda bir sıkıntısı yok ama klor kokusu ve kireç görüntüsü insanları rahatsız ediyor. Şimdi buradan verdiğimiz takdirde bunlar ortadan kalkacak." dedi.

Böylesine önemli bir hizmetin 22 Mart Dünya Su Günü'nde kullanıma sunulmasının ayrı bir güzellik taşıdığını kaydeden Milletvekili Semiha Ekinci ise, "En çok ihtiyacımız olan şey su. En çok israf ettiğimizde su... Bu suyunda sınırsız olmadığını hepimiz biliyoruz. İnşallah yeni dönemde daha tedbirli daha güzel şekilde kullanırız. 2004 yılı öncesinde mahallelerde özelliklede kadınların tek bir isteği vardı, oda suyumuz devamlı aksın. Allah razı olsun bu süre zarfında suyumuz devamlı aktı. Allah'a hamdolsun bu tesis de, hükümet ve belediye işbirliğinin en güzel örneklerinden birisidir. Sivas halkımıza hayırlı, uğurlu olsun diyorum. Bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Projenin hayata geçirilmesindeki sürece değinen Milletvekili Mehmet Habip Soluk, "Sami başkanımla barajdaki su sıkıntısını görüştük ve başkanım bana Tavra Deresi'nden bir hat çekilmesi gerektiğini söyledi. Yaklaşık 18 milyonluk bir ödenek çıkardık ve 13 milyona bu proje tamamlandı. Yumuşatma tesisini ise önümüzdeki süreçte hizmete sunarız diye düşünüyorum. Bu projeyi biz Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve DSİ Genel Müdürlüğü ile görüştük 2017 yılı 21 Aralık'ta yatırım programına aldırdık. Yılın bitmesine sadece 10 gün kala bu projeyi yatırım programına aldırmak 1963'ten beri yaşanmamıştır. Buradaki en büyük kahraman ve yiğit de açık söylüyorum Sami beydir. Dolayısıyla yapmış olduğu bu planlama ile bu günlere geldik. Hattın geçtiği yerlerde kamulaştırmada konusunda sıkıntılar yaşadık ama şükürler olsun projeyi tamamladık. Allah hayırlı, uğurlu etsin. Sivas'ımıza şifa olsun, sularımızı kirletmeyelim." ifadelerini kullandı.

Törende son olarak söz alan Vali Salih Ayhan, "İdarecinin en temel özelliği ön görecek, önlem alacak. Demek ki, Sami başkan bunu ön görmüş ve krizi iyi yönetmiş. Sivas belediyecilik anlamında çok harikulade… Bakanlıkta genel müdürlük dönemimde tam 44 ile gittim ve her yerde anlatıyorum, hakikati söylemek istiyorum. Alt yapı anlamında, temel insani ihtiyaçlar anlamında, park-bahçe ve yeşil alan anlamında Sivas harika... Eksiğimiz tabi ki var. Olmaması mümkün değil, eksiklikler giderilir, hatalar düzelir. Yeter ki birlik olsun, beraberlik olsun, üstesinde gelinir. Çok güzel bir beraberlik var, çok güzel bir birliktelik var. Projede emeği geçen Başkanımız ve ekibine çok teşekkür ediyorum." dedi.

Konuşmaların ardından Tavra Deresi'nden İçme Suyu Arıtma Tesisi'ne uzanan isale hattı protokol üyelerinin kurdele kesmesiyle hizmete sunuldu.
22.03tavra1.JPG 22.03tavra2.jpg 22.03tavra3.JPG 22.03tavra4.JPG 22.03tavra5.JPG 22.03tavra6.JPG 22.03tavra8.JPG 22.03tavra9.JPG 22.03tavra10.JPG 22.03tavra11.JPG 029A0625.JPG 029A0670.JPG 029A0729.JPG AERT1616.JPG AERT1617.JPG AERT1618.JPG AERT1619.JPG
Haber Başlıkları
İL PROTOKOLÜ AQUA PARKI GEZDİ
'OKUMAYI SEVEN GELSİN' KİTAP KAHVESİ AÇI...
AYDIN; “ÇOK GÖREVDE KALMAK DEĞİL, İZ BIR...
BAKAN VARANK'TAN BAŞKAN AYDIN'A ZİYARET
TAVRA DERESİ'NİN SUYU ARITMA TESİSLERİNE...
CUMARTESİ PAZARI, BÖLGE OTOPARKI VE ÇOK ... -2GxN-Kq5N8
BAKAN YARDIMCISI YERLİKAYA’DAN AYDIN’A Z...
ÇETİNDAĞ; “SİVAS’A EŞSİZ HİZMETLER YAPTI...
EKEN; “7 BİN ÜYEMİZ ADINA SİZE ÇOK TEŞEK...
AHMET TURAN GAZİ HANIMLAR KÜLTÜR MERKEZİ... Fz4GOAOqisQ
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN
ADALET BAKANI GÜL BELEDİYE'Yİ ZİYARET ET...
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI MURAT KURUM S...
ÖZBELSAN'IN YENİ İDARİ BİNA VE TESİSLERİ...
ÖZYÜREK; “YİĞİDİ ÖLDÜR, HAKKINI VER"
3 YILDA 700 METRUK BİNA YIKILDI
MECNUN BAŞKANDAN TEŞEKKÜR ZİYARETİ wxT0b2NasF0
MAHALLE SAKİNLERİNDEN BAŞKAN AYDIN’A TEŞ... kEOZQ2vpBDY
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN MİTİNGLERİ SİVAS'T...
VALİ AYHAN’DAN BAŞKAN AYDIN’A ÖVGÜ DOLU ... dU-iHWqgyno
TÜNELE BAŞKAN AYDIN'IN İSMİ VERİLDİ
ÖZBELSAN'IN YENİ TESİSLERİ HİZMETE GİRDİ
RTE BULVARI’NDAKİ KÖPRÜ PROJESİ TAMAMLAN... K_o9NNyc3NE
BAŞKAN AYDIN'IN ULAŞIM PROJELERİ ÖDÜLLEN...
SİVAS TOPLU TAŞIMAYI TERCİH EDİYOR
BASIN, DEMOKRASİLERİN VAZGEÇİLMEZ BİR UN...
BAŞKAN AYDIN GAZETECİLERLE BİR ARAYA GEL...
CUMARTESİ PAZARINDA ÇALIŞMALAR TAMAMLAND... CmrUuiwD0ck
TAVRA DERESİNİN SUYU ARITILACAK Q2EJSd4iTqk
BAŞKAN AYDIN’DAN YENİ YIL MESAJI… Fg_9t-fZqb8
AYDIN: “ÖNEMLİ OLAN HAYIR DUASI ALABİLME... SQ6cN6xfaJs
ASIRLIK KONAK RESTORE EDİLDİ QMJthw-ZohE
HAYALİ HAFİFE ALMAYIN
SİVAS BELEDİYECİLİK ANLAMINDA HARİKULADE...
AQUAPARK’IN 18 OCAK'TA AÇILMASI HEDEFLEN... eo91SNHWOlU
OKUMAYI SEVEN GELSİN
SEYFEBELİ SANAYİ SİTESİ PROJESİ ESNAFA T...
BELEDİYEDEN ŞEB-İ ARUS PROGRAMI
BAŞKAN AYDIN ÖĞLEN YEMEĞİNİ KOYLAN AİLES... 4wZCE7yF2HQ
SİVAS VE PARTİM BENİM EVLADIM GİBİLER
12345678910...
Sosyal medyada Sami AYDIN
www.samiaydin.com.tr - Tüm Hakları Saklıdır © 2014