Haberler » 3 YILDA 700 METRUK BİNA YIKILDI

Sahipleri tarafından boşaltılan ve zamanla eskiyerek çökme tehlikesi ile karşı karşıya kalan metruk binalar ve kaçak yapıların yıkım işlemleri Sivas Belediyesi ekiplerince sürdürülüyor.

Kötü niyetli kişiler ve madde bağımlılarının uğrak mekânı haline gelerek mahalle sakinlerini tedirgin eden binaların yıkımları, sahiplerinin muvafakatleri alınarak yapılıyor. Bu anlamda son üç yıl içerisinde şehir merkezinde tespit edilen 700 farklı yapı ortadan kaldırıldı. Devam eden yıkım çalışmalarını Vali Salih Ayhan ve ilgili kurum yetkilileri ile birlikte inceleyen Belediye Başkanı Sami Aydın, yıkım işlemleri hakkında bilgi verdi.

İncelemeler sırasında mahalle aralarında bulunan hala kullanımda olan eski yapıları da ziyaret eden protokol üyeleri, burada ikamet eden hane sakinleri ile görüşerek evlerin tahliyesini istediler.

Yıkım işlemlerinin sürdürdüğü Kale Projesi’ni de ziyaret eden protokol üyelerine bilgi veren Başkan Aydın, “Şu an kalede 50 civarında bu tür yapı var. Onlarında bir kısmını bugün sayın valimizle birlikte görme fırsatı bulduk. İnşallah yakın zamanda o yapılar da ortadan kaldırılacak. Şu an bulunduğumuz alan Sivas Kalesi… Burada da yaklaşık 150 civarında bu tür yapı vardı. Alanı virane haline gelen bu evlerden temizledik.” ifadesini kullandı.

Kalede Sivas'ın geçmişini yansıtan güzel bir mahalle ortaya çıkaracaklarını kaydeden Aydın; “Bu alanı komple kamulaştırdık. Şu anda yıkım çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah önümüzdeki 4-5 aylık süreçte Sivas'ta metruk yapı diyebileceğimiz yapılar tamamen temizlenmiş olacak. Vatandaşın can güvenliği ile birlikte hem görüntü kirliliği hem de bir takım suçların merkezi olan yerler tamamen ortadan kaldırılmış olacak. Valimiz Sivas'ı iyi tanıyor. Bu konuda da irade ortaya koyuyor. Dolayısıyla bu süreç daha da hızlı bir şekilde yürüyor. İnşallah bu da örnek bir çalışma teşkil edecek.” dedi.

Vali Salih Ayhan ise “Öncelikle İstanbul'da malumunuz bir bina çöktü. Bundan dolayı 21 vatandaşımız vefat etti. Ölenlere Allah'tan rahmet diliyorum. Bize ders oldu tabi bununla beraber almamız gereken tedbirleri de daha önceden biz başlamıştık. Bugün de bunu yerinde tespit etmek, değerlendirmek için belediye başkanımızla beraber geziyoruz. İç İşleri Bakanlığımızın yakın zamanda güzel bir çalışması oldu. Demek ki bu durumu öngörmüştü ki önlem almaya başlamışlardı. Metruk binaların tespiti, güvenlik tehlikesi oluşturan uyuşturucu ve sigara kaçakçılarının merkezi olan, çevre kirliliği oluşturan ve kent estetiğini ciddi anlamda bozan yapılarla ilgili bir çalışma yapın diye bir talimat vermişti. Bu çalışma esnasında komisyonlar kuruldu Çevre Şehircilik İl Müdürlüğümüz ve vali yardımcılarımız başkanlığında ilimiz genelinde 419 bina tespiti yapıldı. Sorunlu olanların tespiti yapıldıktan sonra ilk etapta 11 adedi yıkıldı. Bugün de bazı yıkımlar gerçekleştirilecek. Burada tabi hepsini yıkmak istiyoruz ama mülkiyet problemleri, rapor alınması gerekmekte. En azından bunları yapamasak da binanın çevreye zarar vermesini engelleyecek mekanizmayı kurmamız lazım. Güvenlik tedbirlerini oluşturmamız lazım.” şeklinde konuştu.
12.02metruk1.JPG 12.02metruk2.JPG 12.02metruk3.JPG 029A5305.JPG 029A5319.JPG 029A5387.JPG AERT2395.JPG
Haber Başlıkları
İL PROTOKOLÜ AQUA PARKI GEZDİ
'OKUMAYI SEVEN GELSİN' KİTAP KAHVESİ AÇI...
AYDIN; “ÇOK GÖREVDE KALMAK DEĞİL, İZ BIR...
BAKAN VARANK'TAN BAŞKAN AYDIN'A ZİYARET
TAVRA DERESİ'NİN SUYU ARITMA TESİSLERİNE...
CUMARTESİ PAZARI, BÖLGE OTOPARKI VE ÇOK ... -2GxN-Kq5N8
BAKAN YARDIMCISI YERLİKAYA’DAN AYDIN’A Z...
ÇETİNDAĞ; “SİVAS’A EŞSİZ HİZMETLER YAPTI...
EKEN; “7 BİN ÜYEMİZ ADINA SİZE ÇOK TEŞEK...
AHMET TURAN GAZİ HANIMLAR KÜLTÜR MERKEZİ... Fz4GOAOqisQ
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN
ADALET BAKANI GÜL BELEDİYE'Yİ ZİYARET ET...
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI MURAT KURUM S...
ÖZBELSAN'IN YENİ İDARİ BİNA VE TESİSLERİ...
ÖZYÜREK; “YİĞİDİ ÖLDÜR, HAKKINI VER"
3 YILDA 700 METRUK BİNA YIKILDI
MECNUN BAŞKANDAN TEŞEKKÜR ZİYARETİ wxT0b2NasF0
MAHALLE SAKİNLERİNDEN BAŞKAN AYDIN’A TEŞ... kEOZQ2vpBDY
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN MİTİNGLERİ SİVAS'T...
VALİ AYHAN’DAN BAŞKAN AYDIN’A ÖVGÜ DOLU ... dU-iHWqgyno
TÜNELE BAŞKAN AYDIN'IN İSMİ VERİLDİ
ÖZBELSAN'IN YENİ TESİSLERİ HİZMETE GİRDİ
RTE BULVARI’NDAKİ KÖPRÜ PROJESİ TAMAMLAN... K_o9NNyc3NE
BAŞKAN AYDIN'IN ULAŞIM PROJELERİ ÖDÜLLEN...
SİVAS TOPLU TAŞIMAYI TERCİH EDİYOR
BASIN, DEMOKRASİLERİN VAZGEÇİLMEZ BİR UN...
BAŞKAN AYDIN GAZETECİLERLE BİR ARAYA GEL...
CUMARTESİ PAZARINDA ÇALIŞMALAR TAMAMLAND... CmrUuiwD0ck
TAVRA DERESİNİN SUYU ARITILACAK Q2EJSd4iTqk
BAŞKAN AYDIN’DAN YENİ YIL MESAJI… Fg_9t-fZqb8
AYDIN: “ÖNEMLİ OLAN HAYIR DUASI ALABİLME... SQ6cN6xfaJs
ASIRLIK KONAK RESTORE EDİLDİ QMJthw-ZohE
HAYALİ HAFİFE ALMAYIN
SİVAS BELEDİYECİLİK ANLAMINDA HARİKULADE...
AQUAPARK’IN 18 OCAK'TA AÇILMASI HEDEFLEN... eo91SNHWOlU
OKUMAYI SEVEN GELSİN
SEYFEBELİ SANAYİ SİTESİ PROJESİ ESNAFA T...
BELEDİYEDEN ŞEB-İ ARUS PROGRAMI
BAŞKAN AYDIN ÖĞLEN YEMEĞİNİ KOYLAN AİLES... 4wZCE7yF2HQ
SİVAS VE PARTİM BENİM EVLADIM GİBİLER
12345678910...
Sosyal medyada Sami AYDIN
www.samiaydin.com.tr - Tüm Hakları Saklıdır © 2014