Haberler » FIRSATI İYİ DEĞERLENDİRMELİYİZ

Seyfebeli Sanayi Sitesi ve Toplu İş yeri Kooperatifinin Temmuz ayı olağan Toplantısı Ticaret ve Sanayi Odasında gerçekleştirildi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın projeye destek olacaklarını belirten Belediye Başkanı Sami Aydın, il sayısı az iken küçük esnafın bu fırsatı iyi değerlendirmesi gerektiğini söyledi. Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Yıldırım, Belediye Başkanı Sami Aydın ve Vali Davut Gül geçtiğimiz hafta içerisinde Bilim ve Sanayi Bakanlığında yapılan toplantılar Hakkında bilgi verdi.

Toplantıda Konuşan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Yıldırım, “Bugün Seyfibeli toplantısı kuruluşuyla ilgili bir araya geldik. Bizim amacımız Sivas'ın geleceğini planlarken hem şehircilik açısından hem de sanayinin ticaretin gelişmesi açısından Sivas’taki sanayi sitelerinin taşınması gerektiğinden yola çıktık. Yaklaşık 1.5 sene önce kooperatifimizi kurduk, çeşitli sektörlerle ilgili çalışmalarımız yapıldı.” dedi.

Belediye Başkanı Sami Aydın da “Sivas merkezde bulunan küçük sanayi sitelerinin şehir dışına çıkarılma çalışmaları bir kaç yıl önce başladı. Bu konuda ciddi adımlar atıldı yaklaşık 7 milyon metrekare alan 15 Temmuz Seyfebeli küçük sanayi sitesi alanı olarak belirlendi. Harita çalışmaları, mülkiyet çalışmalarıyla ilgili birçok alt yapı çalışmaları gerçekleştirildi. Amacımız Sivas'ta parça parça olan Eski Sanayi, Ata Sanayi, Yüzüncü Yıl Sanayi gibi sanayilerin belli bir bölgeye kanalize edilmesi… Hem merkezdeki arazilerin gerçek değerine göre değerlendirilmesi teşvik edilmeli hem de sanayicilerimizin meslek gruplarına göre konumlandırılması aynı zamanda ortak ihtiyaçları olan sosyal alanların aynı bölgede ihtiyaçları karşılayacak şekilde planlanması düşüncesiyle bir adım atmıştık. Dönemin şehircilik bakanı sağ olsun bize ciddi şekilde destek verdi, bugünkü milli eğitim bakanımız her zaman bizim yanımızda oldu ve en son gelinen aşamada bizim için önemli bir fırsat ortaya çıktı.” dedi.

Başkan Aydın, “Geçtiğimiz hafta sayın valimiz ile Bilim Sanayi Bakanlığı’nda bir toplantıya katıldık toplantıya 9 ilin temsilcileri katıldı. Bu toplantıda sayın bakanımız bu projenin bir an önce başlatılması konusunda çok istekli olduklarını ifade etti. Sivas olarak da biz altyapımız ve hazırlığımız uzun zamandan beri devam etmesi nedeniyle belki ilk başlayan il olabiliriz. Ancak ben Sivas kamuoyunun özellikle küçük sanayicilerimizin bu süreci fırsata dönüştürmelerini arzu ediyorum. Bugün 9 il var yarın bu illerin sayısı artacaktır. Eğer biz bir an önce başlar isek fırsatı değerlendirmiş oluruz.” ifadesini kullandı.

“Arsaların alınması konusunda bakanlarımız destek verecekler.” diyen Başkan Aydın, “Plan yapımı konusunda destek verecekler. Alanın altyapısının mimari projelerin statik projelerin ve her türlü altyapı çalışmalarına katkı sunacaklar. Üstyapı, inşaat yapımına katkı sunacaklar. Sosyal tesislerin yapımına katkı sunacaklar ayrıca esnaflarımızın taşınması için de bir katkı sunacaklar. Mera alanlarının çok uygun bir şekilde küçük sanayi sitesine kazandırılması konusunda katkı sunacaklar. Bu katkılar %1'le 3 arasında değişen, iki yıl ödemesiz toplamda 15 yıl vadeli olacak şekilde kredi imkânı sunacaklar. Neden %1-3 dedim; illerin gelişmişlik düzeyine göre Sivas birde yer alıyor. Türkiye’de genelinde ortalama vaizlerin 13- 15 olduğunu düşünürsek böyle bir fırsatı Sivas olarak iyi değerlendirmeliyiz. Esnaflarımıza bu konuda faaliyet gösteren küçük sanayicilerimize ricam Sivas adına kendileri adına bunu fırsata çevirmeleri.” dedi.

Vali Davut Gül de “Şehir içerindeki sanayilerin büyüklüklerinin küçük olması, önemli bir kısmının ihtiyaca cevap vermemesi ve arsalarının çok kıymetli olması. Ayrıca burada ticaret yaparken trafikle ilgili sorunlar, mal indirip bindirmeyle ilgili sorunların olması işlerini geliştirmeyi engelliyor. Böyle bir ortamda belediyemizin öncülüğünde ticaret odamız, esnaf odamız 4-5 yıldır bir çalışma sürdürüyor. Son bir yıldır da elle tutulur bir gelişme söz konusu. Bilim Teknoloji Bakanımız ilimizi ziyaret ettiğinde Seyfebeli projesiyle ilgili belediye başkanımız yardım istedi. Bilim Teknoloji Bakanlığımızın da böyle bir çalışması vardı. Daha sonra aslında Sivas Türkiye'ye model oldu. Nedir bu; küçük sanayilerin şehir dışına çıkarılması ve bunların uygun fiyatlarla mülkiyet sahibi olmaları. Orta da çok önemli bir fırsat var o da; bizim organize sanayi bölgemiz var, oradaki ölçeklere baktığımızda toplam kapalı alanı toplam işletme sayısına böldüğümüzde muhtemelen 2500 3000 metrekare bir rakamı bulacağız. Tamamen ihtiyaç ve talebe göre 3500 metrekareye kadar dükkân sahibi olabilecekler. İkinci önemli konu; taşınması, altyapı, üstyapı ve projelendirilmesi dâhil 15 yıllığına kredilendiriyor. Bilim Teknoloji Bakanının il valiliğine verdiği talimat şu; bu projeyi yürütürken belediyelerimizle birlikte bunu koordine edin, mülkiyet kiminse onun kimsenin malını elinden almıyoruz bu sadece işini geliştirmek için bir fırsat. Ama şöyle bir durum var burada Sivaslılarında bilmesinde fayda var mutlaka küçük sanayi siteleri şehir dışına çıkacak.” dedi.
029A6390.JPG 029A6396.JPG 029A6400.JPG 029A6451.JPG 029A6459.JPG
Haber Başlıkları
Teşekkürler Sivas, Teşekkürler Türkiye wCpDxH20K4Q
AYDIN, ANNESİ ÖLEN KEDİYİ ELİYLE BESLEDİ...
CUMHURBAŞKANI AÇIKLADI; 'SEYFEBELİ' DEVL... 3fVGrRl99ck
BAKAN ÖZLÜ’DEN SİVAS’A MÜJDELER
ALİBABA ESNAFINDAN BAŞKAN AYDIN'A TAM DE...
VATANDAŞLARDAN TAM DESTEK
SIKILMADIK EL, ÇALINMADIK KAPI KALMIYOR
AYDIN, BAYRAK VE POSTER ASAN EVLERİ ZİYA...
VAKİT SİVAS VAKTİ ccampgsj4Uc
BAKANLIĞIMIZIN FİNCANLARINI SİVASLI HANI...
SON BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM SİVAS'TA
BAŞKAN AYDIN, İLBEYLİLER İLE BAYRAMLAŞTI
BAYRAM HAYIRLARA VESİLE OLSUN
BAŞKAN AYDIN’DAN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI
İFTAR ÇADIRINDA SONA DOĞRU
BAŞKAN AYDIN; "HİZMET BİZDEN, DESTEK SİZ...
BAYRAMIN 1. ve 2. GÜNÜ ULAŞIM ÜCRETSİZ
TOKİ’YE İKİ KÜLTÜR MERKEZİ BİRDEN
İlk Günkü AŞK İle İzindeyiz
FİKİRLER FARKLI, MEMNUNİYET AYNI
GELENEKSEL TÜRK EL SANATLARI SERGİSİ AÇI...
15 TEMMUZ MEYDANI VE ÇOK KATLI OTOPARKI ... Pud0XkrGtRQ
ÖĞRENCİLER KARNE HEYECANINI BAŞKANLA BİR...
BAYRAMIN İKİNCİ GÜNÜ BAŞBAKANIMIZ SİVAS'...
BAŞKAN AYDIN VATANDAŞLARIN İFTAR SEVİNCİ... 04gGbSUJAu0
KARASU'DAN BAŞKAN AYDIN'A ZİYARET
YAMAÇ EVLERİ
BAŞKAN AYDIN, KILIÇ VE ÇIĞIR AİLERİNİN M...
ATIK PİL TOPLAMA YARIŞMASINDA 4 YILDIR B...
BAŞKAN AYDIN'DAN HAYIRLI OLSUN ZİYARETLE...
BAŞKAN AYDIN 'VEFA İFTARI'NA KATILDI
BAŞKAN AYDIN’DAN 19 MAYIS MESAJI
BAŞKAN AYDIN SAHURU İŞÇİLERLE YAPTI
"HEM KÜÇÜK ESNAFA, HEM DE İHTİYAÇLI AİLE...
İFTAR ÇADIRINDA İLK ORUÇ YOĞUNLUĞU
KADINLARIMIZ ÜRETİYOR, BELEDİYEMİZ SATIŞ...
BAŞKANDAN ANLAMLI HEDİYE; 'ÇANAKKALE GEZ...
AYDIN; "EN BÜYÜK ESER EVLAT YETİŞTİRMEKT...
BAŞKAN AYDIN'DAN ANNELER GÜNÜ ZİYARETLER...
BAŞKAN AYDIN’DAN “ANNELER GÜNÜ” MESAJI… hBJPFmX99g8
12345678910...
Sosyal medyada Sami AYDIN
www.samiaydin.com.tr - Tüm Hakları Saklıdır © 2014