Haberler » FIRSATI İYİ DEĞERLENDİRMELİYİZ

Seyfebeli Sanayi Sitesi ve Toplu İş yeri Kooperatifinin Temmuz ayı olağan Toplantısı Ticaret ve Sanayi Odasında gerçekleştirildi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın projeye destek olacaklarını belirten Belediye Başkanı Sami Aydın, il sayısı az iken küçük esnafın bu fırsatı iyi değerlendirmesi gerektiğini söyledi. Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Yıldırım, Belediye Başkanı Sami Aydın ve Vali Davut Gül geçtiğimiz hafta içerisinde Bilim ve Sanayi Bakanlığında yapılan toplantılar Hakkında bilgi verdi.

Toplantıda Konuşan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Yıldırım, “Bugün Seyfibeli toplantısı kuruluşuyla ilgili bir araya geldik. Bizim amacımız Sivas'ın geleceğini planlarken hem şehircilik açısından hem de sanayinin ticaretin gelişmesi açısından Sivas’taki sanayi sitelerinin taşınması gerektiğinden yola çıktık. Yaklaşık 1.5 sene önce kooperatifimizi kurduk, çeşitli sektörlerle ilgili çalışmalarımız yapıldı.” dedi.

Belediye Başkanı Sami Aydın da “Sivas merkezde bulunan küçük sanayi sitelerinin şehir dışına çıkarılma çalışmaları bir kaç yıl önce başladı. Bu konuda ciddi adımlar atıldı yaklaşık 7 milyon metrekare alan 15 Temmuz Seyfebeli küçük sanayi sitesi alanı olarak belirlendi. Harita çalışmaları, mülkiyet çalışmalarıyla ilgili birçok alt yapı çalışmaları gerçekleştirildi. Amacımız Sivas'ta parça parça olan Eski Sanayi, Ata Sanayi, Yüzüncü Yıl Sanayi gibi sanayilerin belli bir bölgeye kanalize edilmesi… Hem merkezdeki arazilerin gerçek değerine göre değerlendirilmesi teşvik edilmeli hem de sanayicilerimizin meslek gruplarına göre konumlandırılması aynı zamanda ortak ihtiyaçları olan sosyal alanların aynı bölgede ihtiyaçları karşılayacak şekilde planlanması düşüncesiyle bir adım atmıştık. Dönemin şehircilik bakanı sağ olsun bize ciddi şekilde destek verdi, bugünkü milli eğitim bakanımız her zaman bizim yanımızda oldu ve en son gelinen aşamada bizim için önemli bir fırsat ortaya çıktı.” dedi.

Başkan Aydın, “Geçtiğimiz hafta sayın valimiz ile Bilim Sanayi Bakanlığı’nda bir toplantıya katıldık toplantıya 9 ilin temsilcileri katıldı. Bu toplantıda sayın bakanımız bu projenin bir an önce başlatılması konusunda çok istekli olduklarını ifade etti. Sivas olarak da biz altyapımız ve hazırlığımız uzun zamandan beri devam etmesi nedeniyle belki ilk başlayan il olabiliriz. Ancak ben Sivas kamuoyunun özellikle küçük sanayicilerimizin bu süreci fırsata dönüştürmelerini arzu ediyorum. Bugün 9 il var yarın bu illerin sayısı artacaktır. Eğer biz bir an önce başlar isek fırsatı değerlendirmiş oluruz.” ifadesini kullandı.

“Arsaların alınması konusunda bakanlarımız destek verecekler.” diyen Başkan Aydın, “Plan yapımı konusunda destek verecekler. Alanın altyapısının mimari projelerin statik projelerin ve her türlü altyapı çalışmalarına katkı sunacaklar. Üstyapı, inşaat yapımına katkı sunacaklar. Sosyal tesislerin yapımına katkı sunacaklar ayrıca esnaflarımızın taşınması için de bir katkı sunacaklar. Mera alanlarının çok uygun bir şekilde küçük sanayi sitesine kazandırılması konusunda katkı sunacaklar. Bu katkılar %1'le 3 arasında değişen, iki yıl ödemesiz toplamda 15 yıl vadeli olacak şekilde kredi imkânı sunacaklar. Neden %1-3 dedim; illerin gelişmişlik düzeyine göre Sivas birde yer alıyor. Türkiye’de genelinde ortalama vaizlerin 13- 15 olduğunu düşünürsek böyle bir fırsatı Sivas olarak iyi değerlendirmeliyiz. Esnaflarımıza bu konuda faaliyet gösteren küçük sanayicilerimize ricam Sivas adına kendileri adına bunu fırsata çevirmeleri.” dedi.

Vali Davut Gül de “Şehir içerindeki sanayilerin büyüklüklerinin küçük olması, önemli bir kısmının ihtiyaca cevap vermemesi ve arsalarının çok kıymetli olması. Ayrıca burada ticaret yaparken trafikle ilgili sorunlar, mal indirip bindirmeyle ilgili sorunların olması işlerini geliştirmeyi engelliyor. Böyle bir ortamda belediyemizin öncülüğünde ticaret odamız, esnaf odamız 4-5 yıldır bir çalışma sürdürüyor. Son bir yıldır da elle tutulur bir gelişme söz konusu. Bilim Teknoloji Bakanımız ilimizi ziyaret ettiğinde Seyfebeli projesiyle ilgili belediye başkanımız yardım istedi. Bilim Teknoloji Bakanlığımızın da böyle bir çalışması vardı. Daha sonra aslında Sivas Türkiye'ye model oldu. Nedir bu; küçük sanayilerin şehir dışına çıkarılması ve bunların uygun fiyatlarla mülkiyet sahibi olmaları. Orta da çok önemli bir fırsat var o da; bizim organize sanayi bölgemiz var, oradaki ölçeklere baktığımızda toplam kapalı alanı toplam işletme sayısına böldüğümüzde muhtemelen 2500 3000 metrekare bir rakamı bulacağız. Tamamen ihtiyaç ve talebe göre 3500 metrekareye kadar dükkân sahibi olabilecekler. İkinci önemli konu; taşınması, altyapı, üstyapı ve projelendirilmesi dâhil 15 yıllığına kredilendiriyor. Bilim Teknoloji Bakanının il valiliğine verdiği talimat şu; bu projeyi yürütürken belediyelerimizle birlikte bunu koordine edin, mülkiyet kiminse onun kimsenin malını elinden almıyoruz bu sadece işini geliştirmek için bir fırsat. Ama şöyle bir durum var burada Sivaslılarında bilmesinde fayda var mutlaka küçük sanayi siteleri şehir dışına çıkacak.” dedi.
029A6390.JPG 029A6396.JPG 029A6400.JPG 029A6451.JPG 029A6459.JPG
Haber Başlıkları
PAŞABAHÇE'YE YENİ RESTORAN VE SOSYAL TES... pzd098sVLAE
YENİ KURULACAK SANAYİ İÇİN BAKANLIKTAN O...
2018 KÜLTÜR OSCARI SİVAS'IN
SEVGİLİLER GÜNÜ'NDE NİKÂH KIYDIRAN ÇİFTL...
KÜLTÜRÜMÜZE SAHİP ÇIKIYORUZ; 100 ESER, 1...
ULU ÇINARLARIN İSİMLERİ MAHALLELERDE YAŞ...
AFRİN GAZİSİ AYTEKİN'E MORAL ZİYARETİ
BAŞKAN AYDIN'DAN ESNAFA SABAH SÜRPRİZİ
BAŞKAN AYDIN; "HER ZAMAN YATIRIMCININ AR...
ÇALIŞMALARINIZDAN MEMNUNUZ
RABİA İŞARETİNİ AHŞABA İŞLEDİ
"GENÇLER ÖLÜ BALIK GİBİ OLMAMALI"
"HİÇ OLMAZSA KOCAMIN MEZARININ FOTOĞRAFI...
"BİZLER BİRLİKTE YAŞAYAN ŞEHİRLERİZ"
ŞEHRİN ULU ÇINARLARI UNUTULMADI
İÇ ANADOLU BÖLGE TOPLANTISI’NDA BELEDİYE...
AYDIN, HALEP İÇİN YÜZÜĞÜNÜ BOZDURAN AİLE...
BAŞKAN AYDIN GAZİLERİN HAYALİNİ GERÇEKLE...
YENİ DÜNYA DÜZENİ VE TÜRKİYE Ky-Nnm_Bj1E
GURBETÇİ VATANDAŞ YARDIM İÇİN SİVAS'A GE...
AK BELEDİYELER 2019 YOLUNDA
VALİ DAVUT GÜL YENİ SİSTEME HAYRAN KALDI
ÜRETEN İNSANDAN ZARAR GELMEZ
"SIFIR ATIK" PROJESİ TANITILDI
KIBRIS GAZİLERİNİ KIBRIS’A GÖNDERDİK
ONLARIN GÜLEN YÜZÜYLE HAFTAYA BAŞLADIK
EMİTT’TEN SİVAS’A ÖDÜL
BAŞKAN AYDIN’DAN SİVAS BELEDİYESPOR'A MO...
SİVAS BAYRAKLARLA DONATILDI
AK PARTİ KURMAYLARI SICAK ÇERMİK’TE KAMP...
BELEDİYEDEN KARNE SÜPRİZİ 865dWw98d2Q
SOĞUK HAVADA SICAK İKRAM
ŞÜKÜRLER OLSUN, SİVAS KARA KAVUŞTU
VE KAR GELDİ
EKİPLER KAR KÜREME VE TUZLAMA ÇALIŞMALAR...
ZABITA DENETİMLERİ KAYIT ALTINDA
BASIN, DEMOKRASİLERİN VAZGEÇİLMEZ BİR UN... wQCTnfaBiEE
BAŞKAN AYDIN'DAN TAKSİCİLERE ZİYARET
BAŞKAN AYDIN GENÇ ÇİFTE SÜRPRİZ YAPTI
MİLLİ BİRLİK VE BERABERLİK EN GÜÇLÜ SİLA...
12345678910...
Sosyal medyada Sami AYDIN
www.samiaydin.com.tr - Tüm Hakları Saklıdır © 2014