Haberler » FIRSATI İYİ DEĞERLENDİRMELİYİZ

Seyfebeli Sanayi Sitesi ve Toplu İş yeri Kooperatifinin Temmuz ayı olağan Toplantısı Ticaret ve Sanayi Odasında gerçekleştirildi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın projeye destek olacaklarını belirten Belediye Başkanı Sami Aydın, il sayısı az iken küçük esnafın bu fırsatı iyi değerlendirmesi gerektiğini söyledi. Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Yıldırım, Belediye Başkanı Sami Aydın ve Vali Davut Gül geçtiğimiz hafta içerisinde Bilim ve Sanayi Bakanlığında yapılan toplantılar Hakkında bilgi verdi.

Toplantıda Konuşan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Yıldırım, “Bugün Seyfibeli toplantısı kuruluşuyla ilgili bir araya geldik. Bizim amacımız Sivas'ın geleceğini planlarken hem şehircilik açısından hem de sanayinin ticaretin gelişmesi açısından Sivas’taki sanayi sitelerinin taşınması gerektiğinden yola çıktık. Yaklaşık 1.5 sene önce kooperatifimizi kurduk, çeşitli sektörlerle ilgili çalışmalarımız yapıldı.” dedi.

Belediye Başkanı Sami Aydın da “Sivas merkezde bulunan küçük sanayi sitelerinin şehir dışına çıkarılma çalışmaları bir kaç yıl önce başladı. Bu konuda ciddi adımlar atıldı yaklaşık 7 milyon metrekare alan 15 Temmuz Seyfebeli küçük sanayi sitesi alanı olarak belirlendi. Harita çalışmaları, mülkiyet çalışmalarıyla ilgili birçok alt yapı çalışmaları gerçekleştirildi. Amacımız Sivas'ta parça parça olan Eski Sanayi, Ata Sanayi, Yüzüncü Yıl Sanayi gibi sanayilerin belli bir bölgeye kanalize edilmesi… Hem merkezdeki arazilerin gerçek değerine göre değerlendirilmesi teşvik edilmeli hem de sanayicilerimizin meslek gruplarına göre konumlandırılması aynı zamanda ortak ihtiyaçları olan sosyal alanların aynı bölgede ihtiyaçları karşılayacak şekilde planlanması düşüncesiyle bir adım atmıştık. Dönemin şehircilik bakanı sağ olsun bize ciddi şekilde destek verdi, bugünkü milli eğitim bakanımız her zaman bizim yanımızda oldu ve en son gelinen aşamada bizim için önemli bir fırsat ortaya çıktı.” dedi.

Başkan Aydın, “Geçtiğimiz hafta sayın valimiz ile Bilim Sanayi Bakanlığı’nda bir toplantıya katıldık toplantıya 9 ilin temsilcileri katıldı. Bu toplantıda sayın bakanımız bu projenin bir an önce başlatılması konusunda çok istekli olduklarını ifade etti. Sivas olarak da biz altyapımız ve hazırlığımız uzun zamandan beri devam etmesi nedeniyle belki ilk başlayan il olabiliriz. Ancak ben Sivas kamuoyunun özellikle küçük sanayicilerimizin bu süreci fırsata dönüştürmelerini arzu ediyorum. Bugün 9 il var yarın bu illerin sayısı artacaktır. Eğer biz bir an önce başlar isek fırsatı değerlendirmiş oluruz.” ifadesini kullandı.

“Arsaların alınması konusunda bakanlarımız destek verecekler.” diyen Başkan Aydın, “Plan yapımı konusunda destek verecekler. Alanın altyapısının mimari projelerin statik projelerin ve her türlü altyapı çalışmalarına katkı sunacaklar. Üstyapı, inşaat yapımına katkı sunacaklar. Sosyal tesislerin yapımına katkı sunacaklar ayrıca esnaflarımızın taşınması için de bir katkı sunacaklar. Mera alanlarının çok uygun bir şekilde küçük sanayi sitesine kazandırılması konusunda katkı sunacaklar. Bu katkılar %1'le 3 arasında değişen, iki yıl ödemesiz toplamda 15 yıl vadeli olacak şekilde kredi imkânı sunacaklar. Neden %1-3 dedim; illerin gelişmişlik düzeyine göre Sivas birde yer alıyor. Türkiye’de genelinde ortalama vaizlerin 13- 15 olduğunu düşünürsek böyle bir fırsatı Sivas olarak iyi değerlendirmeliyiz. Esnaflarımıza bu konuda faaliyet gösteren küçük sanayicilerimize ricam Sivas adına kendileri adına bunu fırsata çevirmeleri.” dedi.

Vali Davut Gül de “Şehir içerindeki sanayilerin büyüklüklerinin küçük olması, önemli bir kısmının ihtiyaca cevap vermemesi ve arsalarının çok kıymetli olması. Ayrıca burada ticaret yaparken trafikle ilgili sorunlar, mal indirip bindirmeyle ilgili sorunların olması işlerini geliştirmeyi engelliyor. Böyle bir ortamda belediyemizin öncülüğünde ticaret odamız, esnaf odamız 4-5 yıldır bir çalışma sürdürüyor. Son bir yıldır da elle tutulur bir gelişme söz konusu. Bilim Teknoloji Bakanımız ilimizi ziyaret ettiğinde Seyfebeli projesiyle ilgili belediye başkanımız yardım istedi. Bilim Teknoloji Bakanlığımızın da böyle bir çalışması vardı. Daha sonra aslında Sivas Türkiye'ye model oldu. Nedir bu; küçük sanayilerin şehir dışına çıkarılması ve bunların uygun fiyatlarla mülkiyet sahibi olmaları. Orta da çok önemli bir fırsat var o da; bizim organize sanayi bölgemiz var, oradaki ölçeklere baktığımızda toplam kapalı alanı toplam işletme sayısına böldüğümüzde muhtemelen 2500 3000 metrekare bir rakamı bulacağız. Tamamen ihtiyaç ve talebe göre 3500 metrekareye kadar dükkân sahibi olabilecekler. İkinci önemli konu; taşınması, altyapı, üstyapı ve projelendirilmesi dâhil 15 yıllığına kredilendiriyor. Bilim Teknoloji Bakanının il valiliğine verdiği talimat şu; bu projeyi yürütürken belediyelerimizle birlikte bunu koordine edin, mülkiyet kiminse onun kimsenin malını elinden almıyoruz bu sadece işini geliştirmek için bir fırsat. Ama şöyle bir durum var burada Sivaslılarında bilmesinde fayda var mutlaka küçük sanayi siteleri şehir dışına çıkacak.” dedi.
029A6390.JPG 029A6396.JPG 029A6400.JPG 029A6451.JPG 029A6459.JPG
Haber Başlıkları
BAŞKAN AYDIN’IN 23 NİSAN MESAJI F36RUnsmh4U
BAŞKAN AYDIN FATİH MAHALLESİ KADINLARIYL...
BAŞKAN AYDIN, KARABULUT AİLESİ'Nİ SEVİND...
DAHA TEMİZ BİR ÇEVRE İÇİN BELEDİYE'DEN Ö...
23 NİSAN ÖNCESİNDE ÇOCUKLAR SEVİNDİRİLDİ
BAŞKAN AYDIN GAZETECİLERLE PROJELERİ YER...
FEVZİPAŞA İLKOKULU ŞAMPİYON OLDU
GELECEĞİ ÖN GÖREN PROJE BAŞLATILDI
ŞEHİR TRAFİĞİ TÜNEL İLE NEFES ALACAK
YENİ KÖPRÜ VE KÖPRÜLÜ KAVŞAK İÇİN DE STA...
MİRAÇ KANDİLİMİZ MÜBAREK OLSUN ZT6p7j716-M
METE YARAR; “TÜRKİYE AYAĞA KALKMIŞTIR”
İKİ YENİ KÜLTÜR MERKEZİ DAHA
MAKİNE İKMAL TESİSLERİ TAŞINIYOR
TURNUVAYA KATILAN ÖĞRENCİLERE BAŞKAN AYD...
OKUMA YAZMA SEFERBERLİĞİNE TAM DESTEK
173. YILINDA POLİSİMİZİN YANINDAYIZ
ÇİFTÇİ MİYASE TEYZENİN OKUMA AŞKI
AYYILDIZ CAMİ KABA İNŞAATI BİTTİ 37bfQIO8XJI
KALE PROJESİNDE ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİ... Zc2m8nnN4Xo
BELEDİYE PERSONELİNDEN ÖRNEK DAVRANIŞ jQllc0Nn0ew
AYYILDIZ CAMİ BAĞIŞLARINIZLA YÜKSELİYOR
ÜST GEÇİDE KAMERALI KORUMA
İKİ YILLIK TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI
BAŞKAN AYDIN ÖRNEK DAVRANIŞI ÖDÜLLENDİRD...
“ÖLMEDEN ÖNCE GÖRMEYİ ÇOK İSTİYORUM” DED...
BAŞKAN AYDIN'DAN KADRO YEMEĞİ
DSİ VİYADÜK PROJESİ TAMAMLANMAK ÜZERE
RAHMETLE ANIYORUZ
BAŞKAN AYDIN’DAN ÖĞRENCİLERE VE EĞİTİME ... XAHxFFf3MHY
SİVAS BELEDİYESİ’NDE DALGIÇ ADAM DÖNEMİ ZIuAEpj-0ZE
REGAİB KANDİLİNİZ HAYIRLI OLSUN Be5UjJgRYOM
İHTİYACI OLANIN HER ZAMAN YANINDA
KÖPEĞİN KARNINDAN ÇIKAN GÖRENLERİ ŞAŞIRT... 5fAkb_4eEMk
NEVRUZ BAYRAMI SİVAS'TA COŞKUYLA KUTLAND...
YAŞLI ÇİFTİN EVİ SİL BAŞTAN YAPILDI
DOSTLARIN SENİ UNUTMADI
SEVGİ VE DOSTLUĞUN SEMBOLÜ NEVRUZ
BOMBAYA DAYANIKLI GÜVENLİK BARİYERLERİ S...
GAZİLERDEN BAŞKAN AYDIN’A TEŞEKKÜR ZİYAR...
12345678910...
Sosyal medyada Sami AYDIN
www.samiaydin.com.tr - Tüm Hakları Saklıdır © 2014