Haberler » NÜFUSUMUZ 336 BİN'E ÇIKTI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), “Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi 2016 Sonuçları”nı açıkladı. Sivas merkez nüfusu 329 binden 336 bine yükseldi.

Buna göre, 2015 yılı itibarıyla 78 milyon 741 bin 53 kişi olan ülke nüfusu, 1 milyon 73 bin 818 kişilik artışla 2016 sonunda 79 milyon 814 bin 871 kişiye ulaştı. Sivas’ta da TÜİK verilerine göre toplam nüfusta artış görülüyor.

Şehir merkezinde toplam 7 bin kişilik artış olurken Sivas’ın genelinde de 2 bin 607 kişilik bir artış oldu. Nüfus artışıyla ilgili son verileri paylaşmak üzere Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın da basın toplantısı düzenledi.

“Sivas 1950’lerden itibaren sürekli göç veren bir il olarak biliniyordu” diyerek sözlerine başlayan Belediye Başkanı Sami Aydın, “Adrese dayalı nüfus sayım sistemi ile birlikte gerçekçi sonuçlar ortaya çıkmaya başladı. Aralık ayı sonunda bir önceki yılın nüfusu tespit ediliyor ve Ocak ayı içerisinde de nüfus açıklanıyor. 2014 yılında Sivas merkez nüfus 319 bin iken, 2015 yılında bu rakam 329 bine çıktı.” ifadelerini kullandı.

“Bugün aldığımız resmi rakamlara göre de Sivas merkez nüfusu 335 bin 943 kişi yani 336 bine çıktı” diyen Başkan Aydın, “Geçen yıl Sivas merkezde yaklaşık 9 bin 500 artış olurken il genelinde toplamda 4 bin 499 kişilik bir azalma söz konusuydu. Bu azalma bizim arzu etmediğimiz bir durumdu. Hedefimiz Sivas’ta azalmayı önce sıfırlamak sonra da artışa geçmesini sağlamaktı. Bu sene bizi mutlu eden sonuç il merkezinde 7 bin nüfus artışı olurken il genelinde toplamda 2 bin 607 artış olduğunu görüyoruz. Geçen yıl azalma olurken bu sene bu rakamın arttığını görüyoruz. Yerel gazetelerde gördüğüm bazı başlıklarda nüfusun azaldığı ifade edilmişti ama çıkan resmi rakamlar gösteriyor ki, bu anlamda TÜİK’in verilerinin de gözden geçirilmesi gerekiyor.” dedi.

Hedeflerinin Sivas’ın artık küçülen bir il değil, büyüyen bir il konumuna getirmek olduğunu söyleyen Başkan Aydın, “Bunun için gerek hükûmet gerekse yerel yönetimler olarak var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Bu yıl itibarıyla Sivas’ın toplam nüfusunun arttığını görüyoruz. Bunun için de var gücümüzle çalışacağız.” ifadesini kullandı.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Başkan Aydın, bu artışta Sivas’ta yapılan alt ve üst yapı çalışmalarının etkili olduğunu belirterek “Sivas’a Hilton yatırım yapıyor, AVM’miz açıldı, 2005 yılında toplam bin 200 kişi çalışan Organize Sanayi Bölgemizde bugün 10 bin kişi çalışıyor. İkinci organize sanayinin faaliyete girmesiyle birlikte bu rakam 20-30 bin kişiyi bulacak. Aynı zamanda sosyal faaliyet konusunda da ilimiz her geçen gün gelişiyor. İlimizde ikinci üniversitenin temelleri atılıyor. Sivas lojistik merkezi olacak. Bunlar nüfus artışı için önemli etkenlerdir.” şeklinde konuştu.
sivasbasin1.JPG sivasbasin2.JPG sivasbasin3.JPG sivasbasin4.JPG
Haber Başlıkları
BİZ SİNYALİZASYON İSTEDİK BAŞKAN ALT GEÇ... tIUfS96PNlk
BAŞKAN VE MUHTARLAR SİVAS’A ÇIKARMA YAPT...
BAŞKAN AYDIN'DAN ESNAFA ÇAT KAPI
BAŞKAN AYDIN’DAN 10 KASIM MESAJI
AYDIN, KADIN KOLLARI TEŞKİLATINA BELEDİY...
KENT KONSEYİ’NDEN BELEDİYE PROJELERİNE T...
SULTANŞEHRE YAKIŞAN DEV PROJELER
BAŞKAN AYDIN, ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ İLE...
29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLU OLSUN
SİVAS’A MODERN BİR PAZAR YERİ KAZANDIRIL...
UNESCO TÜRKİYE MİLLİ KOMİSYONU SİVAS'TA ...
ÜNAL; “SİVAS BU İŞİ BAŞARMIŞ”
KARŞIYAKA’DAKİ ÜÇ BİN KİŞİLİK SOSYAL TES...
ESNAFTAN BELEDİYE’YE TAM NOT
STADYUMA ÜST GEÇİT YAPILIYOR
GAZİ LİSESİ ALT GEÇİDİNDE SONA GELİNDİ
BELEDİYEDEN TÜRKÇE TABELAYA VERGİ İNDİRİ...
27 EKİM’DE AÇILIŞI YAPILACAK
AYDIN, AK PARTİ MERKEZ İLÇE TEŞKİLATI'NA...
YEREL YÖNETİMLERİN DEMİRBAŞI; MUHTARLARI...
ALT GEÇİTLER BİR AYA TAMAM
KARŞIYAKA İÇİN KÖPRÜ VE VİYADÜK
SİVAS’A MODERN BİR PAZAR YERİ
SİVAS GÜNLERİ DOLU DOLU GEÇTİ
8. SİVAS GÜNLERİ BAŞLADI
EMANETE SAHİP ÇIKIYORUZ
YENİLENEN KADROLARIMIZLA HEDEFLENEN TÜRK...
LİDER BELEDİYELERDEN BİRİYİZ
ALT GEÇİTTE ÇALIŞMALAR HIZLI İLERLİYOR
TÜRKİYE’DE İLK İL SİVAS OLDU
BAŞKAN AYDIN SİVAS TANITIM GÜNLERİ’NDE Ö...
BAŞKAN AYDIN AK PARTİ TEŞKİLATINA HİZMET...
İLK DERS ZİLİ ÇALDI
SİVAS BELEDİYESİ’NDEN SAVAŞIN ÇOCUKLARIN...
KÖPRÜLÜ KAVŞAK YAPIMINA BAŞLANIYOR
VEFA KONUTLARINA VEFA CAMİSİ
SİVAS'IN TURİZMİNE YAMAÇ EVLERİNDEN DEST...
ÜÇ NESİL OLİMPİYAT ŞAMPİYONU PEHLİVANLAR...
AY YILDIZLI CAMİ'NİN TEMELİNE GÖRKEMLİ T...
15 TEMMUZ DESTANI, TAM DA 4 EYLÜL 1919’U...
12345678910...
Sosyal medyada Sami AYDIN
www.samiaydin.com.tr - Tüm Hakları Saklıdır © 2014