Haberler » NÜFUSUMUZ 336 BİN'E ÇIKTI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), “Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi 2016 Sonuçları”nı açıkladı. Sivas merkez nüfusu 329 binden 336 bine yükseldi.

Buna göre, 2015 yılı itibarıyla 78 milyon 741 bin 53 kişi olan ülke nüfusu, 1 milyon 73 bin 818 kişilik artışla 2016 sonunda 79 milyon 814 bin 871 kişiye ulaştı. Sivas’ta da TÜİK verilerine göre toplam nüfusta artış görülüyor.

Şehir merkezinde toplam 7 bin kişilik artış olurken Sivas’ın genelinde de 2 bin 607 kişilik bir artış oldu. Nüfus artışıyla ilgili son verileri paylaşmak üzere Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın da basın toplantısı düzenledi.

“Sivas 1950’lerden itibaren sürekli göç veren bir il olarak biliniyordu” diyerek sözlerine başlayan Belediye Başkanı Sami Aydın, “Adrese dayalı nüfus sayım sistemi ile birlikte gerçekçi sonuçlar ortaya çıkmaya başladı. Aralık ayı sonunda bir önceki yılın nüfusu tespit ediliyor ve Ocak ayı içerisinde de nüfus açıklanıyor. 2014 yılında Sivas merkez nüfus 319 bin iken, 2015 yılında bu rakam 329 bine çıktı.” ifadelerini kullandı.

“Bugün aldığımız resmi rakamlara göre de Sivas merkez nüfusu 335 bin 943 kişi yani 336 bine çıktı” diyen Başkan Aydın, “Geçen yıl Sivas merkezde yaklaşık 9 bin 500 artış olurken il genelinde toplamda 4 bin 499 kişilik bir azalma söz konusuydu. Bu azalma bizim arzu etmediğimiz bir durumdu. Hedefimiz Sivas’ta azalmayı önce sıfırlamak sonra da artışa geçmesini sağlamaktı. Bu sene bizi mutlu eden sonuç il merkezinde 7 bin nüfus artışı olurken il genelinde toplamda 2 bin 607 artış olduğunu görüyoruz. Geçen yıl azalma olurken bu sene bu rakamın arttığını görüyoruz. Yerel gazetelerde gördüğüm bazı başlıklarda nüfusun azaldığı ifade edilmişti ama çıkan resmi rakamlar gösteriyor ki, bu anlamda TÜİK’in verilerinin de gözden geçirilmesi gerekiyor.” dedi.

Hedeflerinin Sivas’ın artık küçülen bir il değil, büyüyen bir il konumuna getirmek olduğunu söyleyen Başkan Aydın, “Bunun için gerek hükûmet gerekse yerel yönetimler olarak var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Bu yıl itibarıyla Sivas’ın toplam nüfusunun arttığını görüyoruz. Bunun için de var gücümüzle çalışacağız.” ifadesini kullandı.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Başkan Aydın, bu artışta Sivas’ta yapılan alt ve üst yapı çalışmalarının etkili olduğunu belirterek “Sivas’a Hilton yatırım yapıyor, AVM’miz açıldı, 2005 yılında toplam bin 200 kişi çalışan Organize Sanayi Bölgemizde bugün 10 bin kişi çalışıyor. İkinci organize sanayinin faaliyete girmesiyle birlikte bu rakam 20-30 bin kişiyi bulacak. Aynı zamanda sosyal faaliyet konusunda da ilimiz her geçen gün gelişiyor. İlimizde ikinci üniversitenin temelleri atılıyor. Sivas lojistik merkezi olacak. Bunlar nüfus artışı için önemli etkenlerdir.” şeklinde konuştu.
sivasbasin1.JPG sivasbasin2.JPG sivasbasin3.JPG sivasbasin4.JPG
Haber Başlıkları
İLK DERS ZİLİ ÇALDI
SİVAS BELEDİYESİ’NDEN SAVAŞIN ÇOCUKLARIN...
KÖPRÜLÜ KAVŞAK YAPIMINA BAŞLANIYOR
VEFA KONUTLARINA VEFA CAMİSİ
SİVAS'IN TURİZMİNE YAMAÇ EVLERİNDEN DEST...
ÜÇ NESİL OLİMPİYAT ŞAMPİYONU PEHLİVANLAR...
AY YILDIZLI CAMİ'NİN TEMELİNE GÖRKEMLİ T...
15 TEMMUZ DESTANI, TAM DA 4 EYLÜL 1919’U...
HAYAT AĞACI DERNEĞİ 120 ADET BÜYÜKBAŞ KU... XM85mIDvRHM
BAŞKAN AYDIN’DAN BAYRAM MESAJI
AZERİN VE ESAT KABAKLI'DAN KAHRAMANLIK T...
KALE PROJESİ YATIRIM VE İŞLETME ÇALIŞTAY...
İLK ALT GEÇİDİMİZİ TÖRENLE AÇTIK -QSmYT0gMFs
BAŞKAN AYDIN OĞLUNUN NİKÂHINI KIYDI
BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM SİVAS'TA
TEMİZLİKTE YENİ DÖNEM
ŞEHİT BABASI HALİSDEMİR’DEN BAŞKAN AYDIN...
MESCİD-İ AKSA İÇİN TEK YÜREK OLMALIYIZ
BASIN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN
VEFA KONUTLARI BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
KALE PROJESİ ANKARA'DA MASAYA YATIRILDI
ŞEHRİMİZİN İKİNCİ ALT GEÇİDİ HAYIRLI OLS...
ÜCRETSİZ TAŞIMA YAPAN ŞOFÖRLERE TEŞEKKÜR
UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ
15 TEMMUZ
SİVAS LİSESİ ŞEHİTLERİNE ANIT HAVUZ AÇIL... Al_gTWiAL9Q
FIRSATI İYİ DEĞERLENDİRMELİYİZ
KÖPRÜDE ÇALIŞMALAR BAŞLADI yuUu7eUbnUo
BÖYLE GÖREVDEN ALINMAK ŞEREFTİR... cdJl_q7luHw
İHANETİN YIL DÖNÜMÜ 15 TEMMUZ
EN GÜZEL SOFRA BU SOFRA
SİVAS’TA 15 TEMMUZ ŞEHİTLER ORMANI OLUŞT...
ŞEHİTLER ZİYARET EDİLDİ
BELEDİYEMİZ ŞEHRİN HER YERİNİ GÜZELLEŞTİ...
YATIRIMCILARIMIZI BEKLİYORUZ
SİVASSPOR İLE UYUMLU ÇALIŞIYORUZ
PULUR MAHALLESİ DE YENİLENDİ
HATAY’DAN TEŞEKKÜR İÇİN GELDİLER
SOLUK’TAN BAŞKAN AYDIN’A TAM DESTEK
CEM VAKFI BAŞKANI DÖNER BAŞKAN AYDIN’I T...
12345678910...
Sosyal medyada Sami AYDIN
www.samiaydin.com.tr - Tüm Hakları Saklıdır © 2014