Haberler » NÜFUSUMUZ 336 BİN'E ÇIKTI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), “Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi 2016 Sonuçları”nı açıkladı. Sivas merkez nüfusu 329 binden 336 bine yükseldi.

Buna göre, 2015 yılı itibarıyla 78 milyon 741 bin 53 kişi olan ülke nüfusu, 1 milyon 73 bin 818 kişilik artışla 2016 sonunda 79 milyon 814 bin 871 kişiye ulaştı. Sivas’ta da TÜİK verilerine göre toplam nüfusta artış görülüyor.

Şehir merkezinde toplam 7 bin kişilik artış olurken Sivas’ın genelinde de 2 bin 607 kişilik bir artış oldu. Nüfus artışıyla ilgili son verileri paylaşmak üzere Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın da basın toplantısı düzenledi.

“Sivas 1950’lerden itibaren sürekli göç veren bir il olarak biliniyordu” diyerek sözlerine başlayan Belediye Başkanı Sami Aydın, “Adrese dayalı nüfus sayım sistemi ile birlikte gerçekçi sonuçlar ortaya çıkmaya başladı. Aralık ayı sonunda bir önceki yılın nüfusu tespit ediliyor ve Ocak ayı içerisinde de nüfus açıklanıyor. 2014 yılında Sivas merkez nüfus 319 bin iken, 2015 yılında bu rakam 329 bine çıktı.” ifadelerini kullandı.

“Bugün aldığımız resmi rakamlara göre de Sivas merkez nüfusu 335 bin 943 kişi yani 336 bine çıktı” diyen Başkan Aydın, “Geçen yıl Sivas merkezde yaklaşık 9 bin 500 artış olurken il genelinde toplamda 4 bin 499 kişilik bir azalma söz konusuydu. Bu azalma bizim arzu etmediğimiz bir durumdu. Hedefimiz Sivas’ta azalmayı önce sıfırlamak sonra da artışa geçmesini sağlamaktı. Bu sene bizi mutlu eden sonuç il merkezinde 7 bin nüfus artışı olurken il genelinde toplamda 2 bin 607 artış olduğunu görüyoruz. Geçen yıl azalma olurken bu sene bu rakamın arttığını görüyoruz. Yerel gazetelerde gördüğüm bazı başlıklarda nüfusun azaldığı ifade edilmişti ama çıkan resmi rakamlar gösteriyor ki, bu anlamda TÜİK’in verilerinin de gözden geçirilmesi gerekiyor.” dedi.

Hedeflerinin Sivas’ın artık küçülen bir il değil, büyüyen bir il konumuna getirmek olduğunu söyleyen Başkan Aydın, “Bunun için gerek hükûmet gerekse yerel yönetimler olarak var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Bu yıl itibarıyla Sivas’ın toplam nüfusunun arttığını görüyoruz. Bunun için de var gücümüzle çalışacağız.” ifadesini kullandı.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Başkan Aydın, bu artışta Sivas’ta yapılan alt ve üst yapı çalışmalarının etkili olduğunu belirterek “Sivas’a Hilton yatırım yapıyor, AVM’miz açıldı, 2005 yılında toplam bin 200 kişi çalışan Organize Sanayi Bölgemizde bugün 10 bin kişi çalışıyor. İkinci organize sanayinin faaliyete girmesiyle birlikte bu rakam 20-30 bin kişiyi bulacak. Aynı zamanda sosyal faaliyet konusunda da ilimiz her geçen gün gelişiyor. İlimizde ikinci üniversitenin temelleri atılıyor. Sivas lojistik merkezi olacak. Bunlar nüfus artışı için önemli etkenlerdir.” şeklinde konuştu.
sivasbasin1.JPG sivasbasin2.JPG sivasbasin3.JPG sivasbasin4.JPG
Haber Başlıkları
PAŞABAHÇE'YE YENİ RESTORAN VE SOSYAL TES... pzd098sVLAE
YENİ KURULACAK SANAYİ İÇİN BAKANLIKTAN O...
2018 KÜLTÜR OSCARI SİVAS'IN
SEVGİLİLER GÜNÜ'NDE NİKÂH KIYDIRAN ÇİFTL...
KÜLTÜRÜMÜZE SAHİP ÇIKIYORUZ; 100 ESER, 1...
ULU ÇINARLARIN İSİMLERİ MAHALLELERDE YAŞ...
AFRİN GAZİSİ AYTEKİN'E MORAL ZİYARETİ
BAŞKAN AYDIN'DAN ESNAFA SABAH SÜRPRİZİ
BAŞKAN AYDIN; "HER ZAMAN YATIRIMCININ AR...
ÇALIŞMALARINIZDAN MEMNUNUZ
RABİA İŞARETİNİ AHŞABA İŞLEDİ
"GENÇLER ÖLÜ BALIK GİBİ OLMAMALI"
"HİÇ OLMAZSA KOCAMIN MEZARININ FOTOĞRAFI...
"BİZLER BİRLİKTE YAŞAYAN ŞEHİRLERİZ"
ŞEHRİN ULU ÇINARLARI UNUTULMADI
İÇ ANADOLU BÖLGE TOPLANTISI’NDA BELEDİYE...
AYDIN, HALEP İÇİN YÜZÜĞÜNÜ BOZDURAN AİLE...
BAŞKAN AYDIN GAZİLERİN HAYALİNİ GERÇEKLE...
YENİ DÜNYA DÜZENİ VE TÜRKİYE Ky-Nnm_Bj1E
GURBETÇİ VATANDAŞ YARDIM İÇİN SİVAS'A GE...
AK BELEDİYELER 2019 YOLUNDA
VALİ DAVUT GÜL YENİ SİSTEME HAYRAN KALDI
ÜRETEN İNSANDAN ZARAR GELMEZ
"SIFIR ATIK" PROJESİ TANITILDI
KIBRIS GAZİLERİNİ KIBRIS’A GÖNDERDİK
ONLARIN GÜLEN YÜZÜYLE HAFTAYA BAŞLADIK
EMİTT’TEN SİVAS’A ÖDÜL
BAŞKAN AYDIN’DAN SİVAS BELEDİYESPOR'A MO...
SİVAS BAYRAKLARLA DONATILDI
AK PARTİ KURMAYLARI SICAK ÇERMİK’TE KAMP...
BELEDİYEDEN KARNE SÜPRİZİ 865dWw98d2Q
SOĞUK HAVADA SICAK İKRAM
ŞÜKÜRLER OLSUN, SİVAS KARA KAVUŞTU
VE KAR GELDİ
EKİPLER KAR KÜREME VE TUZLAMA ÇALIŞMALAR...
ZABITA DENETİMLERİ KAYIT ALTINDA
BASIN, DEMOKRASİLERİN VAZGEÇİLMEZ BİR UN... wQCTnfaBiEE
BAŞKAN AYDIN'DAN TAKSİCİLERE ZİYARET
BAŞKAN AYDIN GENÇ ÇİFTE SÜRPRİZ YAPTI
MİLLİ BİRLİK VE BERABERLİK EN GÜÇLÜ SİLA...
12345678910...
Sosyal medyada Sami AYDIN
www.samiaydin.com.tr - Tüm Hakları Saklıdır © 2014